Frågor

Stor svullnad på insidan av hö lår

Upptäckte plötsligt en 15×15 cm stor svullnad på insidan av hö lår som jag inte märkt tidigare. Ingen smärta, ingen rodnad, ingen värmeökning, inget synligt på utsidan, men när jag satte upp benet på toalettstolen för att smörja in mig med lotion sågs den plötsligt väldigt tydligt. Verkar inte vara en egen knöl utan verkar höra ihop med muskeln eller vara muskeln. Om det skulle vara så att en del av muskeln brustit vid fästet för att sedan dra ihop sig onaturligt, borde jag väl känt när det hänt. Vad kan det vara? Har bokat en läkartid, men ej varit där ännu.

Svar

På din beskrivning låter det inte som symtom på cancer. Vad det skulle kunna vara går inte att säga utan att ha undersökt svullnaden. Det är bra att du har beställt tid till vårdcentralen.

Hoppas att detta är svar på dina frågor. Du är alltid välkommen att kontakta oss igen. Det går även bra att ringa oss 08-123 138 00. Det kan vara lättare att besvara frågor i en dialog.