Är opererad för livmodercancer för ett o halvt år sedan, har inte fått någon efterbehandling. Har haft en hel del urinvägsinfektioner med blod.
Går på kontroll var tredje månad o allt varit bra.
Nu säger läkaren att jag har atrofiska slemhinnor som måste behandlas med Oversterin, är rädd för att min cancer kommer tillbaka av Oversterin.
Har den senaste vecka haft som mensvärk o tryck på blåsa o tarm. Det blir bättre vid tarmtömning.
Kan det bli inflammation i slemhinnan i slidan med värk vid atrofisk slemhinna eller är det min cancer som är på väg tillbaka. Jag är ju så undersökt var tredje månad o har gjort ct-skiktröntgen o cystoskopi för 6 månader sedan. Vad är det som trycker o värker av o till. Min läkare säger när jag ringer att det måste vara min slemhinna utan att undersöka mig vidare. Börja med Oversterin o återkom vid nästa kontroll om två månader. Kan det vara så eller är jag har jag fått ett återfall. Tack snälla för hjälp.