Frågor

Hyperplasi med atypi

Jag har tagit prov på livmodern, och fått svaret heperplasi med atypi, Så nu vill dom göra en fullständig borttagning av livmoder, äggstockar. Jag fick en chock, jag vill inte detta, Finns det inga andra behandlingar för detta, Jag är 56 år. Jag är bara undersökt av 2 At läkare känner mig inte trygg, Känns som det kvitta när man inte får svar på sina frågor MVH Martina

Svar

Hej

Om svaret, att slemhinnan i livmodern är förtjockad och det finns atypiska celler där så vet man att risken, för att de atypiska cellerna utvecklas till cancer , är stor. Dessutom vet man i många fall( 30-50%) att många av de otypiska cellerna har börjat dela sig, dvs att cancerceller börjat bildas.

Därför är rekommendationen, och förstahandsvalet, att operera bort livmodern. Detta för att det finns en uppenbar risk för cancerutveckling.

Be om ett samtal med gynekologen och prata i genom och få förklarat en gång till

Vänliga hälsningar Cancerrådgivningen