Frågor

Benet i handen sticker ut

Hej
Jag ställde frågan till er tidigare angående min knuta på handvristen som ibland gör ont ,har varit hos läkaren som ansåg att det är ett ben som är mer prominent/assymetriskt på vänstra sidan än högra, så samma ben finns på båda händerna bara det på vänstra är mycket mer märkbart .Han tror det kan bero på ansträngning av den handen . Men jag är jätteorolig att detta kan visa på någon malignitet, så jag undrar lite allmänt om det finns cancersympton som påminner om detta ?

Svar

Hej!

Cancer i handens ben/handleden är väldigt ovanligt. Du har varit hos läkaren och fått din hand undersökt vilket är bra. Försök att våga lita på att hen har gjort en rätt bedömning. Om du inte blir bra efter några veckor ska du givetvis söka vård igen. Det är att dina besvär beror på något annat än cancer.
Du är välkommen att ringa om du har fler frågor eller behöver prata om din oro. Många gånger är det lättare att besvara frågor i en dialog.

Med vänlig hälsning

Cancerrådgivningen